Anasayfa  |   İletişim  | EN
Mühendislik Fakültesi
YÖK ATLAS
İnşaat Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği (Burslu)
İnşaat Mühendisliği (% 50 İndirim)
Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği (Burslu)
Biyomedikal Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği (Burslu)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Burslu)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği % 25 Burslu
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Mikroskop Projesine TÜBİTAK desteği
Haber - Etkinlik Arşivi
Mikroskop Projesine TÜBİTAK desteği

23 Ekim 2017

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Berna Kiraz’ın moleküler biyoloji ve tıp araştırmacılarına yönelik geliştirdiği projesi, TÜBİTAK’tan destek kazandı.

Yrd. Doç. Dr. Berna Kiraz’ın “Düşük Maliyetli, Masaüstü Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop Sisteminin Geliştirilmesi” projesi, TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında desteklenmeye layık görüldü. Proje kapsamında OptoFil Optik ve Elektronik Tasarım A.Ş. firması kuruldu.

“Düşük Maliyetli, Masaüstü Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop Sisteminin Geliştirilmesi” projesi 1 Ekim 2017’de faaliyete geçti. Proje ile özellikle moleküler biyoloji, sinirbilim ve tıp alanlarında çalışan araştırmacıların kullanımına yönelik, benzerlerine oranla ucuz ve sağlam, bütünüyle tümleşik ve bilgisayarla denetlenebilen lazer taramalı bir konfokal mikroskobun ticari prototipi geliştirilmesi amaçlanıyor.

Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop

Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop, araştırmacılara floresan veya yansıtıcı problar ile işaretlenmiş kemik, beyin ve diğer benzeri dokuların oldukça kalın kesitleri, gelişmekte olan embriyolar gibi küçük organizmalar ve bütün haldeki hücre örnekleri ile çalışma imkânı sağlayarak elde edilen görüntülerin üç boyutlu yapılarını meydana çıkarıyor. Bu teknoloji araştırmacılara, yüksek ışık mikroskobu çözünürlüğü ile hücre altı yapılar ve hücre/organizma yapısının temiz bir şekilde görüntülenmesi imkânını sunuyor. 
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi