Anasayfa  |   İletişim  | EN
Mühendislik Fakültesi
YÖK ATLAS
İnşaat Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği (Burslu)
İnşaat Mühendisliği (% 50 İndirim)
Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği (Burslu)
Biyomedikal Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği (Burslu)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Burslu)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği % 25 Burslu
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Parça Üretimine Katkı Sağladığımız Milli İHA’ların İkinci Partisi de TSK' ya Teslim Edildi
Haber - Etkinlik Arşivi
Parça Üretimine Katkı Sağladığımız Milli İHA’ların İkinci Partisi de TSK' ya Teslim Edildi

Kale-Baykar iş ortaklığı tarafından tasarlanıp milli imkânlarla geliştirilen, özgün sistemlere sahip ve iç ve dış olmak üzere bazı işlevsel parçaları Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde (ALUTEAM) üretilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi’nde 6 uçak ve 2 yer istasyonundan oluşan ikinci paket de TSK’ya teslim edildi. 

19 Haziran 2015 tarihinde askeri ve sivil heyet huzurunda yürütülen test ve kabul süreci kapsamında, tüm teknik kriterlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesiyle ikinci paket Bayraktar Taktik İHA Sistemi'nin kabulü de başarıyla tamamlandı.

Milli tasarım taktik sınıftaki ilk pilotsuz uçak olan Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi’nin ilk teslimatı, 22 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilmişti. Toplam 6 uçak ve 2 yer sistemini içeren projede Taktik İHA, kabul testleri sırasında zorlu testlerden başarıyla çıkmıştı.

Bayraktar Taktik İHA, 14 Haziran'da yaptığı test uçuşu sırasında 28 bin feet yani 8 bin 238 metre ile milli hava araçları arasında Türkiye irtifa rekoruna da imza attı. Uçuş testleri kapsamında 24 saat 34 dakikalık uçuş gerçekleştiren Bayraktar Taktik İHA, Türk havacılık tarihindeki en uzun uçuş süresine sahip hava aracı olma ünvanına erişti.

Dünyada kendi sınıfında en ileri teknolojik özelliklere sahip olan Bayraktar Taktik İHA’nın elektronik donanım, yazılım sistemleri ve platform tasarımı tamamen milli olarak geliştirildi. Biz de Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ALUTEAM olarak Bayraktar Taktik İHA’ya (BT2) hızlı prototipleme laboratuvarımızda, lazer sinterleme yöntemi ile ürettiğimiz 498 adet işlevsel parça ile destek verdik. Ülkemiz açısından böyle bir başarıya imza atan Baykar Makine ekibini tekrar kutluyor, sistemin ülkemizin güvenliği için hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyoruz.

   • http://mf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/Gorsel12015-07-03-06-51-25am.jpg
  • http://mf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/Gorsel22015-07-03-06-51-25am.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi