Anasayfa  |   İletişim  | EN
Mühendislik Fakültesi
YÖK ATLAS
İnşaat Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği (Burslu)
İnşaat Mühendisliği (% 50 İndirim)
Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği (Burslu)
Biyomedikal Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği (Burslu)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Burslu)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği % 25 Burslu
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Harflerin Hitabeti Semineri
Haber - Etkinlik Arşivi
Harflerin Hitabeti Semineri

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Yapı ve İnşaat Kulübü’nün Haliç Yerleşkesi’nde düzenlediği Harflerin Hitabeti seminer-dersinin ilk oturumunda, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı, hat sanatının ortaya çıkışını ve hat çeşitlerini sunduğu örneklerle anlattı. 

Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, mühendislik öğrencilerine hat sanatının doğuşunu anlatırken yapılar üzerinde nasıl işlendiğinin birkaç örneğini de paylaştı. “Arap menşei bir alfabede yer alan harflerinin estetik boyutlarda tasarımıyla ortaya çıkan sanata hat sanatı denir” diyen Subaşı, bu sanatın Arap harfleriyle oluşturulmasına rağmen dünyada Türk sanatı olarak algılandığının altını çizdi. Bunun sebebini ise Osmanlı asırlarında hat sanatına verilen emeğe ve sanatın geliştirilmesine bağladı. Subaşı, İslam’ın Mekke’de yeniden doğuşu zamanında Hicaz yazısı olarak adlandırılan bu yazının, Ürdün’den tüccarlar vasıtasıyla Hicaz’a intikal ettiğine dair görüşler olduğunu ve Hz. Muhammed’in komşu ülkelerin liderlerine yazdığı mektuplar bulunduğunu dile getirdi. Yazının zaman içerisinde gelişimine dair Emevi, Abbasi ve Osmanlı dönemlerinden örnekler gösteren Subaşı, kûfi ve sülüs yazının nasıl estetik donanım kazandığı üzerinde durdu. İlk dönemlerde resimsel anlatımların ön planda olduğunu belirten Subaşı, zamanla renklerin ortaya çıktığını aktardı. Hattatların pirinin Hz. Ali olduğunu söyleyen Subaşı, Emeviler, Abbasiler ve Osmanlılar döneminden de usta hattat isimleri zikretti. Subaşı, yazının mimaride kullanımına ise El Hamra Sarayı’ndan, Anadolu Selçuklular dönemindeki cümle kapılarından, Osmanlı dönemindeki III. Ahmet Çeşmesi, Topkapı Sarayı ve Bursa - Yeşil Cami’den örnekler gösterdi. 

Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’ya, Fatih Sultan Mehmet döneminde dökülen Şahi Topu’nun ALUTEAM tarafından hazırlanan 3 boyutlu modeli hediye edildi. Program Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Yılmaz, Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Avni Morgül, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nihan DOĞRAMACI AKSOYLAR, ALUTEAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç ve Yrd. Doç. Dr. Orhan Özhan tarafından da takip edildi.   • http://mf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12015-04-08-07-40-51am.JPG
  • http://mf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22015-04-08-07-41-00am.JPG
  • http://mf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32015-04-08-07-41-08am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi